Putování po vlachovských sušírnách 9. 9. 2017
Výjimečný turisticko-zážitkový den chystají tuto sobotu ve Vlachovicích na Valašskokloboucku. Místní sdružení DOKOPY, společně s majiteli starobylých vlachovských sušíren a Obcí Vlachovice, pro Vás chystají již druhý ročník tzv. Putování po vlachovských sušírnách, a to, na sobotu 9. září 2017. Zajímavé technické stavby – roubené sušírny ovoce, z nichž některé jsou více než dvě století staré, se v tento den od 10:00 – 18:00 hod. otevřou návštěvníkům.
Ve Vlachovicích již spousta sušíreň zaniklo, ještě před 60 lety jich ale ve Vlachovicích a Vrběticích bylo minimálně 25. Posledních osm dřevěných sušíren je rozesetých po vysokých stráních a sadech. Díky majitelům a spolku DOKOPY se již ve čtyřech z nich suší! Obec Vlachovice má nejvíce opravených a funkčních sušíren ovoce z celé ČR i SR.
Sušení ovoce bylo ve Vlachovicích do první třetiny 20. stol. bráno jako důležitý způsob místní obživy a někdy i náhrada chleba. Sušené ovoce se z Vlachovska vyváželo běžně po celé Moravě a Rakousku-Uhersku.
Vydejte se stezkou poznávat jejich historii, příběhy a kouzlo i krásu jihovalašské krajiny. Vyrazit můžete odkudkoliv, kde vede nová turistická trasa po vlachovských sušínách. Hlavním kulturním a občerstvovacím místem je nová roubená komunitní sušírna DOKOPY, kde nejen můžete nabrat síly do dalšího putování, ale kde uvidíte v provozu i nejnovější tradiční sušírnu na Valašsku s některými zvláštními technickými prvky. Nedaleko se nachází Sušírna sv. Františka, která byla první zachráněnou a zrekonstruovanou sušírnou na Vlachovsku. Její majitelé v ní suší nejen různé druhy ovoce, ale po většinu roku i různé druhy bylin, které si sami ekologickým způsobem pěstují a dále zpracovávají do různých výrobků. Okusit i zakoupit zde budete moci sušené ovoce, výrobky ze zdejších bylin, jedlé květy, bylinné čaje a podívat se na jejich bylinná políčka v zářiovém hávu. Rozhodně si nenechte ujít krásnou Vaňatkovu sušírnu ve Vrběticích, díky majitelům je krásně opravena do původního stavu z doby jejího vzniku, a to i včetně šindelové střechy a starého typu pece. Suší se v ní starobylým způsobem, který v ČR uvidíte asi jen u nejnověji zrekonstruované sušírny Raků z vlachovských pasek. Sušírna, která se nachází v přírodně bohatém prostředí, pamatuje spoustu veselých příběhů. Je kvalitně, citlivě opravena a vybavena původní technologií sušení. Vkročit do ní – znamená vstoupit do doby, kdy vlachovští pasekáři se živili vyhlášeným sušeným ovocem. Počkejte, až ucítíte vůni sušeného ovoce nebo pečených zemňáků z pece…
Po trase ovšem nezapomeňte navštívit i ostatní čtyři sušírny, nejsou sice opravené, jsou v různém, často i špatném stavu, ale jsou na nádherných místech a vypovídají mnohé o této krajině, lidech i dobách. Jedná se o nejstarší sušírnu Míčovu, na krásném místě umístěnou Hrabicovu sušírnu anebo doporučujeme navštívit mladou Šimoníkovu sušírnu, kde se budete moci originálně občerstvit a nabrat sil s dalekými výhledy do krajiny. Ze sušírny Petrů ve Vrběticích před časem vznikla úpravou ovčírna, sušit se v ní již asi nikdy nebude a tak zde pro Vás budou nachystány domácí jehněčí speciality.
K sušírnám patří i zpěv a valašská lidová zábava. „Proto v sušírnách postupně potkáte zpívající šikovné cérky a mladé robky v kroji z folklórního súboru Dokopyjan a Závršan, vlachovské ogary Strouhalovi z harmonigů a ozembuchem a taky známého valašského gajdoša Petra Sovjáka z Neubuze a další. Nejen s nimi si postupně můžete zazpívat i zasmát se,“ říká za spolek DOKOPY Radek Fryzelka.
Nezapomeňte navštívit i nové vlachovské muzeum, které se nachází ve vlachovské usedlosti z 19.stol a které Vás určitě překvapí svou kvalitou a zajímavostmi. Usedlost získala ocenění Lidová stavba roku 2016.
Navštívit můžete i místní vlachovickou pálenici. Voní to zde slivovicí a můžete zhlédnout například technické vybavení této důležité stavby v obci, včetně malé opravené sušírny ovoce.
Tak 9. září si udělejte čas a vydejte se do Vlachovic – obce plné sušíren! To jen tak nezažijete! Rádi Vás tu uvidíme.
Fotogalerie z minulého ročníku zde